2005 GRSA Championship Show

August, 2005

Judge Mr J Richardson (Scotland)

2005 GRCSA Championship Show Critique (Word Document)

BEST EXHIBIT IN SHOW

CH CHALEUR CODE OV SILENCE

RUNNER UP BEST EXHIBIT IN SHOW

CH GILTEDGE FLORIDA STORM

RESERVE CHALLENGE DOG

CH FANTANGO AFTER THE REIGN (J Dulke)

RESERVE CHALLENGE BITCH

CH KAPARLA LIVE THE DREAM (J Grierson)

BABY PUPPY CLASS (Best) (7entries 1 scratched)

ACACIAN SPECIAL EVENT (Beaucroft Knls)

BABY PUPPY BITCH CLASS (opposite)
(12 entries 1 scratched)

PIARKI MORNING MELODY (L Sernecki)

MINOR PUPPY DOG CLASS (Best) (4 entries)
KAPARLA YEAH BABY (T Counsell)

MINOR PUPPY BITCH CLASS (opposite)
(6 entries 1 scratched)
MONTEGO SUMMER SKYE ( L Sernecki)

PUPPY DOG CLASS (Best) (4 entries 1 scratched)
ALNCLAIR PIT STOP BROCK (A Coleman
)

PUPPY BITCH CLASS (opposite)
(11 entries 1 scratched)
GOLSHYNE WHIZZ FIZZ
(Goldshyne Knls)

 

JUNIOR DOG CLASS (Best) (7 entries)
PIARKI THE PERFECT STAR ( R Brown)

JUNIOR BITCH CLASS (opposite) (9 entries)
DEWMIST SILVERLING (Imp Swd) (R Thompson)

INTERMEDIATE DOG CLASS (Best)
(12 entries 3 scratched)
SAMBINDOR SIR EDWARD (L List)

INTERMEDIATE BITCH CLASS (opposite)
(12 entries 1 scratched)
CH ACACIAN BELLA DONNA (C Hobbelen)

STATE BRED DOG CLASS (Best) (4 entries)
CH WYANDRA AUTUMN DAZE (R Hillyer)

STATE BRED BITCH CLASS (opposite) (5 entries)
CH SAVANETA FIRE N ICE (AI) (P Goodall/S Rammell)

AUSTRALIAN BRED DOG CLASS (Best) (14 entries)
CH CHALEUR CODE OV SILENCE (R Thompson)

AUSTRALIAN BRED BITCH CLASS (opposite)
(14 entries 1 scratched)
CH GILTEDGE FLORIDA STORM (S&K Handley)

OPEN DOG CLASS (Best) (13 entries)
CH FANTANGO AFTER THE REIGN (J Dulke)

OPEN BITCH CLASS (opposite)
(10 entries 1 scratched)
CH ALNCLAIR ANN TICIPATION (W&S McGrath)

VETERAN DOG CLASS (opposite) (3 entries)
GR CH GOLDOG ALPINE HIGHLAND (L Harrowfield)

VETERAN BITCH CLASS (Best) (3 entries)
GR CH ALNCLAIR MAGGY MAY (W&S McGrath)

NEUTER DOG CLASS (Best) (1 entries)
CH GOLDENFIRE SIR GWILYM ET (G Daffern)

NEUTER BITCH CLASS (opposite)
(4 entries 1 scratched)
CH CHIPALA HAVE A LITTLE FAITH (P Goodall)

Ch Goldjester Oscar
8 yrs Br Mrs J Jarrett
S: Tahmero Pips Royal Scamp
D: Lowanvale Murphie
Owned by M & B Koschade CH Goldog Alpine Newsmaker NRD
8yrs Br P Coleman
S: CH Jindabo Limited Edition
D: CH Goldog Alpine Melanie
Owned by M Bourne

Yaqui's Bundle of Joy (ImpUSA)
8yrs Br JU Gyorgyfalvy
S: Am CH Kinsale Clipper
D: Yaquis Cst Paige
Owned by A Frederick

CH Erinderry Firecracker of Glenavis (Imp UK)
8 yrs 3 mnhs Br C&A Collins
S: Tyrol Evening Shadow
D: Galaith Charlie Girl
Owned by B Moore

CH Wyandra Hugs N Kisses
10yrs 3mnths Br R Hillyer
S: CH Goldog Alpine Nicholas
D: CH Mercian Lady Lorelei CDX
Owned by R Hillyer

CH Goldenfire Sir Gwilym ET
11yrs 3mnths Br P&J Andrews
S: CH Tamberose Bracken CD ET
D: CH Sovanna Santarini
Owned by G & C Daffern

CH Mercian Lady Lorelei CDX
12yrs 7 mnths Br S Rammell
S: Mercian Sir Joh
D: Goldtreve Lady Begood
Owned by R Hillyer

Cambronze Regina Flame CD TD ET NRD
13 yrs 6mnths Br .....................
S: CH Tahmero Khalahs Cobra
D: Conbrio Marcelina
Owned by M Bourn

Ahdor Prelude CD CDX
13yrs 10mnths Br H George
S: CH Ahdor Christopher Robin
D: Ahdor Chiri Biri Bin
Owned by K Wood

Raffle Winners

JUNIOR & SENIOR HANDLERS

Judge: Kari Harding

1st - Stewart Leigh - Gaby & 2nd - Ashlee Kranic - Thumper 1st - Cassie Leigh - Ricky & 2nd - Emma-Lee Braithwaite - Song