2003 GRSA Championship Show

August, 2005

Judge Mrs Wendy Andrews (UK)

2003 GRCSA Championship Show Critique (Word Document)

BEST IN SHOW

CH GILTEDGE TARA

owned by S & K Handley

RESERVE IN SHOW

GILTEDGE TICKET TO RIDE
owned by S & K Handley

DOGS
BITCHES

Best Baby Puppy in Show

1. BEAUCROFT INTRUDER B Hall

2. TAMESIS REVERDANCE V Davis

3. TAUMAC GOLDEN CASANOVA (AI) J Braithwaite

Opposite Puppy in Show

1. TIPTREE TAVDRUM TBERWICK BD & JW Moore

2. GOLDOG ALPINE HYLANDLORD L Harrowfield

3. SAVANETA BELIEVE IT OR NOT (AI) P Goodhall & S Rammell

Best Junior in Show

1. COOINDA GOLDEN DESTINY J Brice

2. GILTEDGE SOUTHERN STORM L Stapylton

3. GOLDOG ALPINE JAIME (N) M & C Harding

Best Intermediate in Show

1. GOLDEW DREAM WEAVER C Cooke
2. NARAGOLD MERLIN E Clark
3. GILTEDGE THE GAMBLER BeaucroftKennelS
4. CH TAUMAC COURT JESTER (AI) Taumac Kennels
5. WYANDRA AUTUMN DAZE R Hillyer

Best State Bred in Show

1. CH SAVANETA CARRIBEAN DREAM (AI) P Goodhall & S Rammell
2. BRACKENDEL INA RIVER J Braithwaite
3. BOURNBEAU SIR JAMES IB Reimann

Best Australian Bred in Show, Challenge Dog

1. GILTEDGE TICKET TO RIDE S & K Handley
2. CAMUKA MONARCH OF THE GLEN MT & PJ Hodges
3. CH FERNFALL SEA LEGEND J Fall
4. AMBERVALLEY ERIK CASMIR S Kowalski

Opposite Open in Show

1. CH LEIGHVALLEY FAMENFORTUNE S & D Krajnc
2. FANTANGO PURPLE REIGN JA Dulke
3. CH MONTEGO MITY CLASSY J Braithwaite
4. CH BEAUCROFT THE BRIGADIER Beaucroft Kennels

Best Neuter in Show

CH GOLDENFIRE SIR GWILYM G & C Daffern
CH TAMBEROSE BRACKEN CD ET G & C Daffern

Opposite Baby Puppy in Show
1.
TAUMAC PLAYGIRLS GOLD (AI) Taumac Kennels
2. BEAUCROFT GAME OCHANCE J Hill
3. TAUMAC GOLD FOR CAROL J Braithwaite

Best Puppy in Show

1. DOBRO CHILLI VANILI L Molnar

2. CAMUKA VOULEZ VOUS M & J Hodges

3. GOLDOG ALPINE HYLANDROSE B Hallion

Opposite Junior in Show

1. SAVANETA HEARTS ON FIRE P Goodhall & S Rammell

2. GOLDOG ALPINE HYLANDMIST L Harrowfield

3. FERNFALL PICTURE PERFECTD Edwards

Opposite Intermediate in Show

1. TAUMAC GOLDEN CRYSTAL (AI) Beaucroft Kennels

2. GOLDFLEECE MUSCATEL E Clark

3. CH WILLOWCROFT LIBERTY BELL S & D Krajnc

4. GOLDOG ALPINE TRULY TRUDY (N) G & O Biggs

Opposite State Bred in Show

1. CH WYANDRA HEART BREAKER R Hillyer

2. CH SAVANETA FIRE N ICE (AI) P Goodhall & S Rammell

3. BOOLAROO MISTLETOE HOLLY A Wallis

Opposite Australian Bred in Show

1. CH SAVANETA TAHITI SWEETIE (AI) P Goodall & S Rammell

2. CH TAUMAC GOLD FOR SUSIE Taumac Kennels

3. GOLDOG ALPINE OPHELIA (N) C L Sommer

4. CH BOOLAROO REMINISCE G & C Daffern

Best Open in Show, Challenge Bitch

1. CH GILTEDGE TARA S & K Handley

2. CH BEAUCROFT BY DESIGN Beaucroft Kennels

3. CH AVONBREEZE PRUDENT (AI) JA Dulke

4. AMBERVALLEY GERI HALIWELL S Kowalski

Opposite Neuter in Show

1. HOLMCROFT LUCY DIAMONDS SM & JF Knight

2. CH CHIPALA HAVE A LITTLE FAITH P Goodall

3. YAQUI’S BUNDLE OF JOY (IMP USA) A Frederick